Font -  Font +

Turizm

 

Turizm Çeşitleri
Her talebe uygun 4 mevsim turizm potansiyeline sahip ülkemizdeki turizm çeşitleri ve destinasyonları ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Seyahat Klavuzu
Yurtiçi ve yurtdışı seyahatleriniz için faydalı olabilecek vize, pasaport, gümrük, iletişim gibi bilgiler için tıklayınız.

Turizm Yatırımlarının Yönlendirilmesi
Türkiye'de turizm alanında yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler için bilgiler. KTKGB ve TM Alanları içinde ve dışındaki turizm yatırımları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Turizm İstatistikleri
Yıllara, aylara, milliyetlerine göre konaklama, sınır giriş-çıkış, yat, charter istatistikleri ve yabancı ziyaretçi araştırmaları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tesislerin Denetlenmesi ve Belgelendirilmesi
Bakanlıktan belge alan turizm yatırım ve işletme belgeli tesislerin belgelendirme, sınıflandırma ve denetleme işlemleri ve ilgili mevzuat için tıklayınız.

Seyahat Acentaları
Seyahat Acentalarının Bakanlıkla yürüttüğü belgelendirme ve diğer başvuru işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Deniz Turizmi İşlemleri
Türk ve yabancı bayraklı turizm yatları için işletme belgesi talepleri, yat ve yat limanları yatırım ve işletme belgeleri talepleri, Bakanlığa yapılan diğer başvurular hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Turist Rehberliği
Turist Rehberliği, odalar, yetki çevreleri, ruhsatnameleri, rehberlik bölümü mezunları, çalışma kartları, rehber ücretleri ve denetimler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yaygın Eğitim Faaliyetleri
Hizmet içi eğitim faaliyetleri, uluslararası eğitim faaliyetleri, gerçekleştirilen ve planlanan eğitim seminerleri için tıklayınız.

Turizm-Çevre İlişkileri
Mavi Bayrak, Çevre Dostu İşletme Belgesi ve Plaketleri, Çevresel Etki Değerlendirme raporları...
Mavi Bayrak
Çevreye Duyarlılık Kampanyası (Yeşil Yıldız)
Çevresel etki Değerlendirme (ÇED) Raporları

Pratik Bilgiler
Turizm ile ilgili telefonlar (Turizm Müdürlükleri, müşavirlikler vb.), ilgili linkler, ülke ölçüm tabloları çevirileri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular
Turizm alanında, Bakanlığımıza başvuru işlemleri ile ilgili sorularınız için tıklayınız.

Turizm Kentleri
Turizm yatırım alanları, Çeşme, Dalaman, Didim, Kuzey Antalya, Manavgat/Oymapınar turizm kentleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 
Türkiye Turizm Stratejisi
Türkiye Turizm Stratejisi (2023) ve Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı (2007-2013)" 28/02/2007 tarih ve 2007/4 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı'yla onaylanmış olup, 02/03/2007 tarih ve 26450 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tanıtım Broşürleri
İllerimize ait tanıtım broşürlerine bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Turizm Verileri
Türkiye, 1982'de turizm alanında başlattığı yatırım hamlelerini 2000'li yıllarda daha da artırarak dünya turizminde söz sahibi ülkeler arasına girmiştir. Uluslararası turizm pazarında gerek turizm gelirleri ve gerekse gelen turist sayısı bakımından ilk on ülke içerisinde yer almayı başarmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Mali Yardımlar
Bakanlığımızca Yerel yönetimler  (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Birlikler) tarafından talep edilen turizm amaçlı çevre düzenleme projeleri ile altyapı yatırımları için bütçe imkânları çerçevesinde mali yardım yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.