Font -  Font +

Sanat

Plastik Sanatlar

Plastik sanatlar, geneli itibarıyla, şekil verilebilen somut malzemelerden renk, boyut veya derinlik ihtiva eden ürünlerin ortaya konulduğu sanat dallarının tümünü kapsayan bir terim olup “görsel sanatlar” olarak da ifade edilmektedir. Plastik sanatları oluşturan alt dallar arasında; resim, heykel,     seramik, fotoğraf, özgün baskı, gravür v.b. sayılabilir.  

Resim ve Heykel Müzeleri

Galeriler

Yayınlar

Müzik ve Sahne Sanatları

Klasik, çağdaş ve geleneksel sanat akımlarını takip ederek, yurt içindeki sanat faaliyetlerinin milli kültür ve çağdaş anlayışa uygun olarak yürütülmesi ve yayılmasını, milletin bu yönden bilgi sahibi olmasını sağlamak; müzik ve sahne sanatlarına ilişkin çalışmaların sosyal ve kültürel gelişme bakımından verimli olması yönündeki faaliyetlerini de orkestralar, korolar, çalgı, ses ve halk dansı toplulukları aracılığı ile gerçekleştirmektedir.  

Türk Halk Müziği Koroları

Klasik Türk Müziği Koroları

Topluluklar

Orkestralar

Sanatçılar

Devlet Sanatçısı Ünvanını Alan Sanatçı Listesi

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğe Bağlı Sanat Kurumlarında Görev Alan Solist Sanatçılar

Plastik Sanatlar Alanındaki Sanatçılarımız

Tiyatro

Kültür ve sanat barışa katkıda bulunur ve insanları birbirine yaklaştırarak birbirlerini tanımaları için fırsat sunar. Bu amaçla Devlet Tiyatroları dram sanatının yerli ve yabancı en seçkin eserlerini seyircilerle buluşturmaktadır.   

Tiyatro tarihçesi, faliyetleri ve sahnelenen oyunlar için
Ulusal ve Uluslararası Tiyatro Festivalleri

Opera ve Bale

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Müdürlükleri'nde temsil faaliyetleri sürdürülmektedir. Ayrıca her yaz yerli ve yabancı opera ve bale topluluklarının katılımıyla festivaller gerçekleşmektedir.   

Cumhuriyet Türkiyesinde Opera Ve Bale

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Bodrum Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Uluslararası İstanbul Opera Festivali

İstanbul Uluslararası Dans Yarışması

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, iki yılda bir, profesyonel hayata atılmak üzere olan genç dansçıların uluslararası platformda kendilerini göstermeleri için bir fırsat olan İstanbul Uluslararası Dans Yarışması gerçekleştirilmektedir.   

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, iki yılda bir, profesyonel hayata atılmak üzere olan genç dansçıların uluslararası platformda kendilerini göstermeleri için bir fırsat olan İstanbul Uluslararası Dans Yarışması gerçekleştirilmektedir.   

www.istanbulballetcompetition.gov.tr

SinemaSinema

Sinema, 19. yüzyılın sonlarına doğru Paris'te ilk sinematograf gösterimlerinin başlamasından birkaç yıl sonra Türkiye'ye de gelmiştir.   

Türkiye'de Sinema - Değerlendirme ve Sınıflandırma İşaretleri - Film İstatistikleri - Bakanlık Film Arşivi - Başvuru İşlemleri