Dr. Batuhan MUMCU


1983 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu.

2012 yılında Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2023 yılında Hacı Bayram Veli Üniversitesinde, “Türkiye’de Kültürel Mirası Korumaya Yönelik Politikaların Kamu Yönetimine Yansıması: Alan Başkanlığı Uygulaması” tezi ile Siyaset Bilimi alanında doktorasını tamamladı.

“Türkiye’de Kültürel Mirasın Korunması; Alan Başkanlığı Uygulaması” adında bir kitabı ve birden fazla akademik dergide “Kültürel Miras ve Kültürel Çalışmalar” alanında yayınlamış makaleleri mevcuttur. Yine Ankara Bilim Üniversitesinde lisans öğrencilerine ders vererek akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Kamudaki çalışma hayatına, 2015 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında başladı.

2016-2018 yılları arasında Başbakanlıkta Başbakan Yardımcılığı makamında Özel Kalem Müdürü olarak çalıştı. Akabinde Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı görevini vekâleten yürüttü.

2018-2023 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulundu.

2023 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı. Uzun yıllar TÜRKSOY Türkiye Temsilciliği görevinde bulundu.  Aynı zamanda Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir. Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi, evli ve iki çocuk babasıdır.