22. Devlet Türk Sanatları Yarışması Sonuçlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türk sanatlarını desteklemek, yaşatılmasını, tanıtılmasını, gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen 22. Devlet Türk Sanatları Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu.


Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla düzenlenen ve geleneksel Türk sanatları alanında seçkin bir yere sahip olan yarışmanın bu yılki toplam para ödülü 768.000 bin TL.dir.

 “Hüsn-i Hat”, “Tezhip”, “Minyatür”, “Çini”, “Ebru”, “Kalemişi” ve “Katı‘” olmak üzere toplam 7 kategoride düzenlenen  yarışma kapsamında eserler değerlendirildi.

Her biri alanında uzman sanatçı ve akademisyenlerden oluşan Seçici Kurul tarafından titizlik ve özveri ile yapılan değerlendirmeler sonucunda başarı ödülü alan 20 eser için 30’ar bin TL para ödülü ve başarı belgesi, sergileme ödülü alan 28 eser için de 6’şar bin TL para ödülü ve katılım belgesi verilmesi kararlaştırılmıştır.


Gençlerin gelenekten yararlanarak özgün eserler üretmesi için teşvik edilmesinin amaçlandığı yarışma sonucunda belirlenen 48 eserden oluşan serginin ödül töreni ve sergi açılışı ilerleyen tarihlerde Bakanlığın web sayfalarından tüm katılımcı ve sanatseverlere duyurulacaktır.